V Rožajah na severu Črne gore je potekala čajanka, ki je združila predstavnike_ce lokalnih javnih institucij, podjetij in nevladnih organizacij, pa tudi udeleženke projekta EKOS, z namenom okrepitve sodelovanja in skupnega razmisleka o potencialih, ki jih zdravilne rastline ponujajo lokalni skupnosti.
Na začetku so bili predstavljeni dosedanji rezultati projekta, v okviru katerega so udeleženke prejele podporo za izboljšanje svojega znanja in veščin na področju gojenja in predelave zdravilnih rastlin. Za udeleženke projekta čajanka ni bila zgolj druženje ob skodelici čaja, temveč priložnost za mreženje, izmenjavo izkušenj in dodatno motivacijo.
Govorilo se je o izzivih in priložnostih v sektorju ter o pomenu enakosti spolov pri razvojnih pobudah. Med izzivi so bili izpostavljeni pomanjkanje izobraževanja o praksah gojenja, predelave, pakiranja in trženja, kar omejuje njihov potencial za razvoj konkurenčnih izdelkov, ter nezadostna institucionalna podpora in promocija lokalnih proizvodov. Poseben poudarek je bil namenjen vlogi institucij, zlasti turističnih organizacij, pri promociji lokalnih izdelkov iz zdravilnih rastlin ter prepoznavanju potenciala naravnih virov za razvoj trajnostnega gospodarstva in ohranjanje biotske raznovrstnosti.
Udeleženci_ke so podali številne ideje in predloge za izboljšanje sodelovanja, ob skupnem sporočilu, da je krepitev lokalne proizvodnje in varovanje narave skupna odgovornost vseh nas. Predstavnik turistične organizacije je poudaril, da so odprti za vse oblike sodelovanja in da so na voljo za podporo.
Omenjena je bila tudi vzpostavitev mreže podpore za ženske podjetnice, lažji dostop do financiranja ter sodelovanje na sejmih, s ciljem promocije izdelkov na domačem in tujem trgu.
Dogodku je dodala posebno simboliko tudi darilna čajna mešanica, ki so jo ročno pripravile udeleženke projekta, kar je še dodatno poudarilo vrednost lokalne proizvodnje ter trud, vložen v predelavo zdravilnih rastlin.
Čajanka je bila izvedena v okviru projekta EKOS „Izobraževanje in ekonomsko opolnomočenje ranljivih skupin žensk in deklic v Črni Gori“, ki ga izvajajo Zavod Krog, NVU Impuls in NVU Runolist. Projekt finančno podpira Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije v okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja.
Vir: Zavod KROG