Mreža nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo in Digitalno središče nevladnih organizacij Slovenije vabita na 11. Dan vključujoče informacijske družbe z naslovom »Digitalni humanizem v ukrepih digitalne preobrazbe Slovenije: izgubljen v računalniških algoritmih?«, ki bo potekal v četrtek, 15. maja 2025 od 17.00h do 19.30h v Multimedijskem centru KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor.
»Človek v središču digitalne preobrazbe« in »digitalna preobrazba, ki nikogar ne pušča v ozadju« sta splošno sprejeti mantri javnih politik na področju digitalne preobrazbe v Evropski uniji. Navkljub načelnemu etičnemu izhodišču pa niti prvo, niti drugo vodilo ne odgovarja na vprašanje, kakšnega človeka oz. ljudi si dejansko predstavljamo v kontekstu digitalne preobrazbe.
Prevladujoči diskurzi digitalne preobrazbe zrcalijo tri tipske predstave o človeku. Prva predstava, ki izhaja iz gospodarskega, ekonomskega in tržnega pogleda, izpostavlja človeka kot digitalno usposobljeno delovno silo in digitalnega potrošnika. Druga predstava, ki jo širijo digitalni evangelisti in tehnološki deterministi, vidi človeka kot tehnološkega navdušenca in spontanega posvojitelja digitalnih rešitev. Tretja, birokratska predstava, pa izhaja iz upravnega razumevanja človeka kot stranke v postopkih digitalnih (javnih) storitev.
Tovrstne instrumentalizirane percepcije človeka v kontekstu digitalne preobrazbe so vseprisotne v predlaganih ukrepih Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030 (posodobljenega Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje).
Zato se v luči tehnološkega razumevanja digitalne preobrazbe, predvsem pa v duhu Dunajskega manifesta o digitalnem humanizmu, postavlja vprašanje ali je mogoče misliti človeka tudi na drugačen, emancipatorni način. Pri iskanju odgovora se kot koristen kaže koncept digitalnega humanizma, ki izhaja iz celostnega razumevanja človeka v kontekstu boljše družbe, višje kakovosti življenja, človekovih pravic in demokratične participacije. Hkrati pa v svojih praktičnih implikacijah neposredno kaže na humanistične praznine v Akcijskem načrtu strategije Digitalna Slovenija 2030. Predvsem v luči izvajanja ukrepov, ki se nanašajo na Evropsko deklaracijo o digitalnih pravicah in načelih (npr. tehnološka nevtralnost, digitalna suverenost, medijska pismenost, participacija v digitalni družbi).
Digitalni humanizem prav tako izpostavlja pomen deliberativnega in odprtega soustvarjanja javne politike na področju digitalne preobrazbe. V njem kontekstu pa kaže na nujnost kritičnega premisleka o nezadostni kapaciteti demokratičnega vladovanja države Slovenije (good governance) pri načrtovanju in izvajanju javnih ukrepov na področju digitalne vključenosti.
Širša razprava o diskurzih in interesih, ki določajo mesto človeka v digitalni preobrazbi, je pomembno tudi zato, ker digitalne tehnologije, vključno s t.i. superračunalniki, niso nujno v sozvočju z intelektualno tradicijo humanizma in posledično narejene po meri ljudi.
Program dogodka
17:00-17:05 UVODNI NAGOVOR
Peter Tomaž Dobrila, predsednik, Kulturno izobraževalno društvo KIBLA
17:05-17:45 VABLJENA PREDAVANJA
• Digitalni svetovni red kot ga narekujejo tehnološke multinacionalke (dr. Stanko
Blatnik, Inštitut IPAK za simbolno analizo in razvoj informacijskih tehnologij)
• Spremljanje učinkov ukrepov Ministrstva za digitalno preobrazbo na področju
digitalne vključenosti (projekt CODIS) (mag. Simon Delakorda, Inštitut za
elektronsko participacijo)
• Pobuda »Javni denar, javna koda« (Kristijan Tkalec, Društvo Rampa / Zadruga Na
prostem)
17:45-19:15 OKROGLA MIZA »DIGITALNI HUMANIZEM V UKREPIH DIGITALNE PREOBRAZBE
SLOVENIJE: IZGUBLJEN V RAČUNALNIŠKIH ALGORITMIH?«*
• razpravljavec/ka, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko,
Univerza v Mariboru (v potrjevanju)
• mag. Franci Pivec, upokojenec, svetovalec na Inštitutu informacijskih znanosti
• Milan Osterc, Pomurska pokrajinska zveza društev upokojencev
• Peter Tomaž Dobrila, Kulturno izobraževalno društvo KIBLA
moderator mag. Simon Delakorda (Mreža nevladnih organizacij za vključujočo
informacijsko družbo)
19:15-19:25 PODELITEV PRIZNANJ MREŽE NVO-VID ZA DOSEŽKE NA PODROČJU VKLJUČUJOČE
INFORMACIJSKE DRUŽBE 2025
19:25-19:30 ZAKLJUČEK
* Ministrstvo za digitalno preobrazbo zaradi številnih obveznosti ni uspelo zagotoviti udeležbe
predstavnika/ce na okrogli mizi.
Vstop na dogodek je prost. Zaradi lažje organizacije prosimo za potrditev udeležbe prek spletne
prijavnice na povezavi https://1ka.arnes.si/digitalnihumanizem do srede, 14. maja 2025.
Dodatne informacije o dogodku: mag. Simon Delakorda, simon.delakorda@inepa.si.
Vljudno vabljeni!
Vir: Mreža NVO za vključujočo informacijsko družbo